Ekonomiczne korzyści wynikające z termomodernizacji budynku
Ocieplenie budynku, czyli jego termoizolacja, to w naszej polskiej rzeczywistości sprawa oczywista. Okres grzewczy w naszym kraju potrafi trwać nawet 5-6 miesięcy, w związku z czym warto zrobić wszystko, aby przez ten okres w naszym domu było ciepło i przyjemnie. Niewątpliwie korzyści z termoizolacji budynku jest dużo i stawiając nowy dom, każdy automatycznie bierze to pod uwagę. Mimo to, w naszym kraju nadal jest sporo gospodarstw, w których budynki nie są ocieplone. Dlaczego? Zapewne wiele osób uważa, że inwestycja w termoizolację jest bardzo duża, w związku z czym długo będzie się zwracać. Zastanówmy się więc dzisiaj nad ekonomicznymi korzyściami wynikającymi z ocieplenia budynku. Innymi słowy - dlaczego warto ocieplić budynek?
Czym naprawdę jest termoizolacja budynku?
Na początek zastanówmy się przez chwilę czym dokładnie jest termoizolacja budynku. Mówiąc czy słysząc o ociepleniu, zapewne pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to zewnętrzne ocieplenie budynku, czyli przyklejenie lub inne zamontowanie do ściany budynku płyt styropianowych lub wełny, a następnie położenie na taką warstwę izolacyjną odpowiedniej elewacji. Oczywiście jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie z termoizolacją budynku, ale trzeba powiedzieć, że nie tylko w taki sposób budynek się dociepla. Pamiętajmy, że takie zabiegi dotyczą również podłóg i posadzek, ale w szczególności dachów i poddaszy. Z szacunkowych ustaleń wynika, że to właśnie nieocieplony dobrze dach jest największym powodem wychładzania się pomieszczeń. Przyjmuje się, że około 25-30% ciepła ucieka właśnie przez dach. W związku z tym nie możemy zapominać, że termoizolacja dotyczy także tego elementu każdego budynku. Gdybyśmy chcieli to zreasumować, to możemy powiedzieć, że termoizolacja budynku polega na zapewnieniu odpowiedniej warstwy izolacyjnej w miejscach mających największy wpływ na starty cieplne całego budynku. Oczywiście mamy na myśli miejsca, w których ułożenie takiej izolacji jest możliwe i daje miarodajne efekty.
Jakie korzyści ekonomiczne daje termoizolacja budynku?
Mówiąc o korzyściach ekonomicznych termoizolacji, zapewne chcemy dowiedzieć się, ile można zaoszczędzić finansowo inwestując w termoizolację budynku i czy jest to w ogóle opłacalne. Od razu odpowiadamy, że jak najbardziej się to opłaca. Termoizolacja budynku, która została wykonana poprawnie, znacząco zwiększa efektywność energetyczną budynku, czyli zmniejsza jego zapotrzebowanie na energię. Przekładając to na korzyści ekonomiczne, możemy powiedzieć, że budynek taki będzie wymagał znacznie mniejszych nakładów finansowych na ogrzewanie. Wynika to z kilku rzeczy. Po pierwsze, budynek taki raz nagrzany, dzięki termoizolacji zdecydowanie dużej trzyma ciepło w nim nagromadzone. Do tego ocieplenie ścian i dachu powoduje, że budynek w ogóle łatwiej się nagrzewa i nie jest narażony na szybkie wychłodzenie spowodowane silnym wiatrem czy mrozem. Technicznie rzecz biorąc, przekłada się to na mniejsze rachunki wynikające z ogrzewania domu. Co ciekawe, ocieplony budynek sprawia, że koszty jego ogrzewania mogą zmniejszyć się nawet o 40%. To bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie ogrzewanie i wentylacja stanowią prawie 70% wszystkich wydatków ponoszonych w związku ze zużyciem energii w gospodarstwach domowych. Niewątpliwie oszczędność finansowa na ogrzewaniu to największa korzyść wynikająca z termoizolacji budynku. Jednak nie jedyna. Bardzo ważnym aspektem ekonomicznym ocieplenia budynku jest także fakt, że odpowiedni system termoizolacji budynku znacząco zwiększa wytrzymałość i trwałość elewacji. Pewnie na co dzień o tym nie myślimy, ale koszty związane na przykład z pęknięciem elewacji nie są małe. Do tego ocieplenie ścian chroni je przed skutkami gradobicia i ogólnie zmiennymi warunkami atmosferycznymi – od palącego słońca, przez silny wiatr, po mocne mrozy. Do tego dochodzą także uszkodzenia mechaniczne, które czasem po prostu się zdarzają. Większości tych spraw nie przeliczamy na pieniądze, jednak z biegiem czasu wiele takich uszkodzeń może być kosztownych, a często nawet niemożliwych do usunięcia.
Czy zatem warto - chociażby patrząc na sprawę pod względem ekonomicznym - zainwestować w termoizolację budynku? Bez wątpienia tak! Pierwsze skutki ocieplenia odczujemy już na kosztach ogrzewania zimą, a sama inwestycja zwraca się dosłownie po kilku latach.