Kapitalny remont domu. Jak zaplanować kolejność prac?
Wiele szczególnie starych domów, wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu. Prac do wykonania jest wówczas bardzo wiele i będą się one odbywać we wszystkim pomieszczeniach. Najlepiej wcześniej przygotować dom – opróżnić go – zarówno z naszych rzeczy, jak i wyprowadzić się na jakiś czas. W jakiej jednak kolejności powinny być realizowane prace?
Planowanie kolejności prac remontowych
Często posiadamy projekt, ogólny plan tego, co chcemy osiągnąć, jednak nie obejdzie się bez solidnej i doświadczonej ekipy budowlanej. Warto wspólnie ze specjalistami omówić zakres prac, jakie będą prowadzone i ustalić, jaka będzie ich kolejność. Na samym początku z pewnością powinny odbyć się najpoważniejsze prace związane, chociażby z ingerencją w konstrukcję budynku. W związku z tym konieczne jest ewentualne naprawienie więźby dachowej, osuszenie ścian, czy też ich przestawianie, w miarę, jak budynek nam to umożliwia.
Po pracach konstrukcyjnych zwykle przychodzi czas na te związane z elewacją i jego ociepleniem. Następnie musimy zająć się instalacjami – przede wszystkim wodno-kanalizacyjną, oraz rozmieszczeniem instalacji elektrycznej. Później powinno się zamontować parapety wewnętrzne i ewentualną izolację wewnętrzną- również akustyczną. W kolejnym kroku musi pojawić się instalacja centralnego ogrzewania, czy instalacja podłogówki. W ten sposób możemy stopniowo przechodzić do prac wykończeniowych, czyli wylewania posadzek, tynkowania i malowania ścian.
Czy w wykończeniówce kolejność ma znaczenie?
Zwykle najpierw układa się podłogi i glazurę, następnie dopiero przechodzi do ścian. Ponadto często prace toczą się przede wszystkim w łazienkach i kuchni, a pozostałe pomieszczenia, które wymagają mniej pracy robione są na koniec. Gdy są już płytki w łazience można wykonać biały montaż, zamontować oświetlenie, powiesić lustra, czy ustawić meble. Podobnie w kuchni, jednak np. płytki w przestrzeni między blatem a szafkami układa się już po ich zamontowaniu. Mimo wszystko kluczowe jest takie realizowanie czynności, aby jedną nie niszczyć tej już wykonanej.