Postaw na ekologię, czyli wykorzystanie płyt wiórowych
Płyty wiórowe to materiały budowlane, które możesz wykorzystywać na wiele sposobów. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie, ale przydadzą się też przy budowie domu. Przeczytaj i sprawdź, co możesz z nich zrobić przy realizacji Twoich pomysłów.
Z czego są zrobione płyty wiórowe i jakie mają właściwości?
Jak sama nazwa wskazuje, płyty wiórowe wykonane są z wiórów drzewnych. Wykorzystanie odpadów produkcji drzewnej sprawia, że jest to produkt ekologiczny. Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z dużymi kosztami, co skłania inwestorów do szukania oszczędności tam, gdzie można zastosować tańszy materiał bez utraty pożądanych parametrów. W przypadku płyt wiórowych mówimy o ekonomicznym rozwiązaniu, ponieważ są one stosunkowo tanie. Czasami pełnią funkcję zamiennika drewna litego. Powstają w procesie ciśnieniowego prasowania wiórów w wysokiej temperaturze z dodatkiem żywicy syntetycznej. W porównaniu do płyt laminowanych zawierają mniej sztucznych substancji.
Gdzie zastosować płyty wiórowe w budowie domu jednorodzinnego?
Podczas budowy domu płyty wiórowe możesz wykorzystać do stawiania ścianek działowych oraz wykańczania podłóg, zwłaszcza w przypadku domu szkieletowego. Mają one właściwości paroprzepuszczalne, termoizolacyjne i dźwiękoszczelne. Możesz z nich zrobić parapety, konstrukcję drzwi lub blatów roboczych. Jest to zatem ciepły i cichy materiał, który także dzięki swojej wysokiej gęstości jest przyjazny w obróbce i użytkowaniu. Stawiając altanę lub wiatę, również możesz użyć płyt wiórowych. Nadadzą się do stworzenia sztywnej konstrukcji dachu pod wymagające tego poszycie, jakim jest np. gont bitumiczny. Płyty wiórowe możesz też samodzielnie oklejać dowolną okleiną lub tapicerować, na przykład tworząc zagłówek do łóżka własnego pomysłu.