Zima za pasem. Jak efektywnie ocieplić poddasze domu?
Poddasze użytkowe to super sprawa. Wie to każdy właściciel domu, który podjął się adaptacji poddasza do celów mieszkaniowych. Pokoje ze skosami, okna dachowe to wszystko ma swój urok, sprawia, że pomieszczenia stworzone na poddaszu mają swój klimat, niepowtarzalny urok. Jednak zachwyt nad tym, co piękne dla oka psuje niekiedy odczuwany na poddaszu komfort termiczny, a raczej jego brak. Nie wystarczy bowiem ocieplić poddasza, należy przeprowadzić to w sposób właściwy.
Tylko przeprowadzenie ocieplenia poddasza od początku do końca z zachowaniem określonej kolejności prac i odpowiednio dobranych materiałów zagwarantuje uzyskanie optymalnego komfortu termicznego o każdej porze roku.
Dlaczego właściwe ocieplenie poddasza jest ważne również latem?
W przypadku poddaszy użytkowych nie da się ukryć ani zaprzeczyć faktom, iż jest to specyficzna przestrzeń w każdym domu. Ma tendencje do szybkiego nagrzewania się w okresie wiosenno-letnim od słońca, ale również szybszego „stygnięcia”, wychładzania się zimą. Ma to związek z prawem grawitacji. Ciepło jako takie zawsze „idzie ku górze” zatem w przypadku domów z poddaszem, piętrem ciepło będzie wędrować od parteru w kierunku dachu i w przypadku poddaszy użytkowych przez ten dach będzie również uciekać – jeśli właściwie nie zabezpieczymy konstrukcji. Dobrze ocieplony dach, chroni nie tylko przed stratami ciepła zimą, ale również chroni pomieszczenia na poddaszu przed nadmiernym ogrzewaniem się od słońca – „izoluje w obie strony”. W źle ocieplonych pomieszczeniach na poddaszu latem może panować temperatura nawet 32°C. Dodatkowo na poprawnie ocieplonym poddaszu nie będą rozwijać się grzyby i będzie panował odpowiedni mikroklimat.
Jak efektywnie ocieplić poddasze?
Najistotniejszą rzeczą jest dobór odpowiedniej grubości ocieplenia, gdyż to właśnie ono będzie skuteczną barierą dla operującego na poddaszu słońca, będzie skutecznie chronić poddasze przed przegrzewaniem. W przypadku poddaszy utarło się przekonanie, że warstwa ocieplenia powinna być większa niż 20 cm. Standardowo według starej szkoły i oszczędności, których „nauczył majstrów” poprzedni system władzy stosowano ocieplenie 20 cm, co oczywiście skutkowało wyżej wymienionymi problemami i przekonaniem, że zaduch na poddaszu latem to norma. Ile więc wynosi to „precyzyjne określenie” ponad 20 cm? Jak pokazują wszelkiego rodzaju symulacje, badania, na poddasze należy przeznaczyć ocieplenie grubości między 25-30 cm. Niekiedy istnieje konieczność zastosowania dodatkowej warstwy docieplenia pod krokwiami, co sprawia, że warstwa termoizolacji sięga nawet 40 cm. Przy czym ważne jest, aby ocieplenie ułożyć dwuwarstwowo, tak aby nie pojawił się mostek termiczny. Pierwsza warstwa powinna być ułożona równo z krokwiami (grubość warstwy dobieramy do wysokości krokwi), a na nią kładzie się warstwę drugą uzupełniającą w taki sposób, aby pomiędzy nimi zachować 2-2,5 cm szczelinę wentylacyjną. Grubość drugiej warstwy zależna jest od grubości warstwy pierwszej, ważne jest, by ich suma nie była mniejsza niż 25 cm. Po dociepleniu poddasza współczynnik przenikania ciepła U powinien oscylować w granicach ok. 0,18 W/(m2.K). Idealnie by było, by wynosił on jeszcze mniej, tj. ok. 15 W/(m2.K).
Chcąc zapewnić odpowiednie warunki termiczno-akustyczne poddaszy należy stosować materiały dociepleniowe najwyższej jakości. Świetnie w tym celu sprawdzą się lekkie, sprężyste maty z wełny mineralnej o gęstości rzadko powyżej 26 kg/m3. Według zapewnień producentów współczynnik przewodzenia ciepła przez maty wynosi od 0,033 do 0,042 W/(m.K). Jeśli więc będziemy stosować się do zasad ocieplania poddaszy, a do tego zatrudnimy specjalistów od montażu pokryć dachowych i ocieplenia poddaszy, możemy mieć gwarancję, że na poddaszu ani nie będzie problemu z nadmiarem wilgoci, ani przegrzewaniem pomieszczeń latem, czy nadmiernego wychładzania się zimą.